2018 yılı Türk turizminin “altın yılı” olacak

4. Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Kültür Bakanları Konseyi Bakanlar Konferansı’na katılmak için Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da olan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Türkiye’nin 2018 yılındaki turizm beklentilerini, Türkiye-Bosna Hersek arasındaki kültür, sanat ve turizm iş birliğini değerlendirdi.

“Tüm zamanların rekorlarını kıracağız”

2016’da Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) vuruş girişimiyle birlikte Türkiye turizminde problemler yaşandığını aktaran Yayman, ancak Türkiye’nin geçen yıl ayağa kalktığını, 2018 yılının ise “koşma yılı” olacağını söyledi.

Yayman, şu an rezervasyonların 2014 yılı rakamlarının üstünde olunduğuna dikkat çekerek, “Bu demektir ki, bu yıl inşallah 2014 rakamlarının üstünde bir rakam olacak. Ben diyorum ki, 2018 yılı Türk turizminin altın yılı olacak. Rekorların kırıldığı yıl olacak. Bu yıl bütün zamanların rekorlarını kıracağız” dedi.

“Dünyanın en çok turist ağırlayan 6. ülkesi konumundayız”

Türkiye’nin, dünyanın en aka turizm ülkesi olduğunu ve en çok turist ağırlayan 6. memleket konumunda bulunduğunu kaydeden Yayman, dünyanın en aka aleni hava müzesi olan Türkiye’nin eşsiz bir tabiatı ve tarihi olduğunu anlatım etti.

“Cumhuriyetimizin 100. yılında 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir bekliyoruz”

Yayman, Türkiye’nin Frigler, Lidyalılar, Hititler, Romalılar, Selçuklular, Persler ve Osmanlıların yaşadığı bir memleket olduğunu anımsatarak, “Turizmde, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüze koyduğu bir hedef var. Cumhuriyetimizin 100. yılında 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir bekliyoruz” diye konuştu.

“Türkiye ile Bosna Hersek arasında köklü ve tarihsel ilişkiler var”

Yayman, Türkiye ile Bosna Hersek arasında çok köklü ve tarihsel ilişkiler olduğunu kaydederek, coğrafi olarak ırak olsalar da iki memleket halkları arasında kalplerin ve duyguların birbirine çok yakın olduğunu, iki memleket arasında tarihdaşlık ve kaderdaşlık bulunduğunu söyledi.

İki memleket arasındaki en kalıcı ilişkinin tarihi, kültürel ve sanatsal ilişkiler olduğunu anlatım eden Yayman, “Çünkü bizim işimiz yol yapmak, köprü yapmak değil. Bizim işimiz kalpler arasında, insanlar arasında köprüler kurmak. Kültür, sanat, dostluk ve sulh köprüleri kurmak. Bunun için buradayız” dedi.

“Türkiye’den daha çok insanın Bosna Hersek’e gelmesini istiyoruz”

Yayman, Bosna Hersek’in aka bir turizm, ticaret ve ziraat potansiyeline sahip olduğunun altını çizerek, Bakanlık olarak iki memleket arasındaki turizmin daha çok geliştirilmesini, Bosna Hersek’ten daha çok insanın Türkiye’ye, Türkiye’den de daha çok insanın Bosna Hersek’e gitmesini istediklerini dile getirdi.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir