4. Savunma ve Havacılık Zirvesi, Ankara’da yapılacak

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) himayesinde, OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) tarafından, 23-25 Ekim’de Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kongre ve Kültür Merkezi’nde ‘4. Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri (ICDDA)’ etkinliği düzenlenecek.

SSM Müstzeşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, Sheraton Ankara Otel’de düzenlediği basın toplantısında, savunma ve havacılık sanayisinin merkezi konumundaki Ankara’da gerçekleştirilecek ICDDA’ya destek vermekten memnuniyet duyduklarını anlatım etti.

Tüfekçi, OSSA organizatörlüğünde yapılan önceki 3 organizasyonda yaklaşık 34 ülkeden 250’nin üzerinde firmanın katılımıyla 5 bin 400’den fazla ikili iş görüşmesi gerçekleştirildiğini belirtti.

Yerel ve uluslararası tedarikçi ve üreticiler için iş odaklı bir platform oluşturan, aynı zamanda istikbal iş birlikleri için fırsatlar sunan etkinliğin Türk savunma sektöründe aka bir ayrım yaratacağına işaret eden Tüfekçi, “23-25 Ekim’de Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek bu organizasyonla bütün gözlerin çevrildiği Türk savunma ve havacılık firmalarının ilgiyi fırsata çevirerek, organizasyonda oluşacak sinerjiyle maksimum yarar sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Tek müşteri konumundaki devletin tedarik projeleriyle sektöre cihet verdiğini, bu nedenle devletin sektördeki rolünün fazla mühim olduğunu dile getiren Tüfekçi, şunları söyledi:

“Bu rol, müsteşarlığımızın 24 Aralık 2017’de yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile cumhurbaşkanına bağlanmasıyla sektöre ilişkin düzenleme, strateji belirleme ve yönlendirme noktasında daha aka ehemmiyet kazanmıştır. 2016 yılında başlattığımız ve tanıtımını 22 Mart’ta gerçekleştirdiğimiz Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı (EYDEP) ile bugüne kadar kendini anlatım fırsatı yakalayamamış ve gereksinim duyduğu alanlara hususi destek bulamamış firmalarımızın yeteneklerinin, mahsul ve çözümlerinin yerinde saptanabileceği ve desteklenebileceği bir sistem kurguladık.”

OSTİM Organize Endüstri Bölgesi Başkanı Orhan Aydın da OSTİM olarak böyle bir kümelenmenin kurucusu olmaktan sevinç duyduklarını belirterek, SSM’nin savunma sanayisine sahip çıkmasının sektördeki aktörler için fazla mühim ve faydalı olduğunu anlatım etti.

Aydın, OSSA’nın kısa zamanda fazla ağırbaşlı atılımlar yaptığını vurgulayarak, “Kümelenme sayesinde KOBİ’lerimizin iş birliği yapmasına ve firmalarımızın bir araya gelerek sinerji oluşturmasına çalışıyoruz. Etkinlik kapsamında dünyadaki tedarikçilerin Ankara’ya gelmesini ve KOBİ’lerimizle iş birliği yapmasını fazla önemsiyoruz” diye konuştu.

OSSA Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ da etkinliğe aka savunma endüstri firmalarının katılacağını ve 5 binin üzerinde görüşme gerçekleştirileceğini söyledi. Ertuğ, organizasyonun KOBİ’lere itimat verdiğini ve bu işletmelerin büyümesine katkı sağladığını kaydetti.

Kaynak: AA 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir