900 bin taşeron işçi kadroya kavuştu

Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Alt İşveren İşçilerinin Kamuda İstihdamı Bilgilendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, geçmişten miras olan ve uzun yıllardır çalışanların gündeminde olan taşeronla ilgili çözümün AK Parti iktidarı sayesinde başarıldığını söyledi.

Taşeronlarla ilgili daha evvel yapılan mevzuat düzenlemelerini anımsatan Sarıeroğlu, son olarak hayata geçirdikleri düzenlemede de taşeronla ilgili “Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı” tanımını kullandıklarını hatırlattı.

Çalışmaların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları, Başbakan Binali Yıldırım’ın koordinasyonunda Ağustos’ta başladığını anlatan Sarıeroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve bakanların katılımıyla hazırlık aşamasında yekün 15 toplantı gerçekleştirildiğini söyledi.

Hazırlıklar için 312 saatlik 69 toplantı yapıldı

Sarıeroğlu, hazırlık aşamasında KHK çıkmadan evvel Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Maliye ve İçişleri bakanlıklarındaki bürokratlar ile alt işveren işçisi çalıştıran bütün bakanlıkların görüş ve önerilerinin alındığını, 312 saat çalışıldığını ve 69 toplantı yapıldığını aktararak, “Tüm bu çalışma maratonunun sonunda bütün beklentilerin önüne geçen, çalışma hayatında cumhuriyet tarihindeki en kapsamlı düzenlemesini hayata geçirdik” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  düzenlemeye ilişkin müjdeyi  5 Aralık 2017’de açıkladığını anımsatan Sarıeroğlu, 24 Aralık 2017 itibarıyla da düzenlemeyi içeren KHK’nın yayınlandığını söyledi.

Geniş bir kesimi ilgilendiren düzenlemeyi hayata geçirirken planlı ve programlı bir şekilde aka hassasiyet ve titizlikle çalıştıklarına işaret eden Sarıeroğlu, sürecin sağlıklı şekilde yürütülebilmesi amacıyla 1 Ocak 2018’te çalışma usul ve esasları yayınlayarak, 90 gün içerisinde bütün sürecin tamamlanacağını duyuru ettiklerini hatırlattı.

İşçilerin 2-11 Ocak’ta çalıştıkları idarelere başvurularını gerçekleştirdiklerini anlatan Sarıeroğlu, aynı zamanda emniyet soruşturmalarının yürütüldüğünü de aktardı.

“Sürecimizi 15 bin 352 iş yerinde yürüttük”

Sarıeroğlu, dün itibarıyla taşeron işçilerin kamuya geçişlerini tamamladıklarını ve zor bir süreç geçirdiklerini belirterek, “Bu kadar süreç içerisinde en yoğun günü dün gerçekleştirdik. Hem heyecanlıydık, takip ettik sistemimizden, halen sistemimize girişler devam ediyor. Bu anlamda bizler de sizlerle aynı sevinci, aynı heyecanı dün bütün çalışma arkadaşlarımıza beraber yaşadık. Sürecimizi 15 bin 352 iş yerinde yürüttük” dedi.

“27 bin 77 komisyon kuruldu”

Sarıeroğlu, “Ülke genelinde halk kuruluş ve kuruluşlarıyla yerel idareler nezdinde işçilerimizin başvuru, itiraz ve imtihan işlemlerini gerçekleştirmek üzere 11 bin 97 tespit komisyonu, 11 bin 97 imtihan komisyonu, 4 bin 883 itiraz komisyonu olmak üzere yekün 27 bin 77 komisyon kurulmuştur, Türkiye çapında. Bu komisyonlarda 81 ilimizde 15 bin 352 iş yerimizde yekün 145 bin 151 halk görevlisi arkadaşımız bu çalışmaların sağlıklı yürütülmesi için sabahlara kadar çalıştılar” diye konuştu.

900 bin kişiye dokundu

“Bugün itibarıyla öngördüğümüz üzere merkezi idarelerde, öbür halk kuruluş ve kuruluşlarında, yerel idarelerde tekrar 4C’den 4B’ye geçiş, geçici mevsimlik işçilerimizle birlikle 900 bini aşan kişiye dokunan bir çalışmayı tamamlamış durumdayız” diyen Sarıeroğlu, “Ben, bütün emekçi kardeşlerimize, değerli ailelerine ve aziz milletimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

“Çok sayıda eğitim ve bilgilendirme çalışmaları yapıldı”

Bu kadar başarılı bir çalışmayı gölgede bırakmaya, emekçilerin kafasını karıştırmaya yönelik ve kamuoyunda farklı bir algı oluşturmaya yönelik bir kampanya yapıldığını ve bunlarla da mücadele ettiklerini anlatan Sarıeroğlu, bu noksan ve yanlış bilgileri düzeltmek için çok kapsamlı eğitim ve bilgilendirme çalışmaları yaptıklarını belirtti.

“61 bin 392 müracaat hukuki olarak değerlendirildi”

Bakan Sarıeroğlu, ALO 170 davet merkezinin 90 gün içerisinde 745 bin çağrıyı yanıtladığını belirterek, BİMER ve CİMER vasıtasıyla 61 bin 392 başvurunun da hukuki olarak değerlendirildiğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürecin tek mimarı olduğunu vurgulayan Sarıeroğlu, “900 bin çalışanımızın hayatına dokunduk şu anda. Çok yoğun bir gayret sarf ettik. Şimdiye kadar bir sürü şey söylendi. Biz biliyoruz ki tekrar bir sürü şey siyaseten söylenmeye devam edecek ama onlar konuşur, biz yaparız. Bu süreçteki vaziyet bunun tam bir göstergesidir” ifadelerini kullandı.

“Çalışmalar aka bir gayretle sürecek”

Bunun takdirini milletin vereceğine işaret eden Sarıeroğlu, ana muhalefet partisi başta olmak üzere muhalefet partileri ile iktidar partisinin bütün belediye başkanlarıyla bu süreçte telefonla görüştüğünü söyledi. Maliye Bakanı Naci Ağbal ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere bakanlık müsteşarları, valiler, belediye başkanları ve illerde vazife yapan bütün bürokratlara, bakanlık çalışanlarına ve bu konuda katkı veren herkese teşekkür eden Sarıeroğlu, her kesimle alakalı çalışmaların önümüzdeki dönemde de aka bir gayretle sürdürüleceğini dile getirdi.

“İşçi alımlarıyla alakalı süreçleri dizayn edecek çalışmalar içerisindeyiz”

Sarıeroğlu, önümüzdeki süreçte İçişleri Bakanlığı’nın belediye şirketlerinde ve iştiraklerinde işe alım süreçleriyle ilgili bir yönetmelik yayımlama hazırlığı içerisinde olduğunu açıklayarak, “Çalışma Bakanlığı olarak, Maliye Bakanlığımızla beraber kamuda bundan sonra amale alımlarıyla alakalı süreçleri tekrardan dizayn eden bir çalışma içerisindeyiz. Bunları yakın zamanda kamuoyunda paylaşacağız” bilgisini verdi.

“4C’den 4B’ye geçeceklere yüzde 11 ücret zammı”

Taşeron işçilerin gelirleri, uygulamalar ve çalışma koşullarında çok ağırbaşlı düzenlemeler ve ayrım edecekleri iyileştirmeler olacağını aktaran Sarıeroğlu, 4C’den 4B’ye geçeceklerle ilgili yüzde 11 ücret zammı gerçekleştirdiklerini, 4B’lilerin izinleri konusunda da kapsamlı bir hazırlık içerisinde olduklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanlığında 819 taşeron kadroya geçti

Sarıeroğlu, kuruluş ve kuruluşlardan rakamların halen sisteme girdiğine dikkati çekerek, “Cumhurbaşkanlığımızda 819 taşeron kardeşimizin kadroya geçişi tamamlandı. TBMM’den bin 162 kardeşimizin 5’i bu süreçte bir eleme laf konusu olmuş, emniyet soruşturması ve imtihan sebebiyle, bin 157’si kadroya geçiş itibarıyla sürecini tamamlamış. Başbakanlığımızdaki taşeron kardeşlerimizin tamamı, bin 221 kardeşimiz, Başbakanlıktan kadroya geçiş sürecini tamamlamış durumda. Kendi bakanlığım, Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanlığı olarak, hem bağlı hem ilgili kuruluş ve kuruluşlarımızda, 81 ilimizde 7 bin 480 kardeşimizin dün itibarıyla geçişlerini sağladık” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nda 148 bin taşeron kadroya geçti

En yoğun taşeron işçinin çalıştığı Sıhhat Bakanlığı’nda ise Türkiye’de 3 bin 300’ün üzerinde hastane merkezleri ve sıhhat kuruluşlarının olduğunu vurgulayan Sarıeroğu, “Toplamda 148 bin 489 emekçi kardeşimizin sadece Sıhhat Bakanlığı’nda kadroya geçiş işlemi dün itibarıyla tamamlanmış durumda. Bütün süreç içerisinde sadece emniyet soruşturmasıyla ilgili 81 ilimizde 3 bin 300’ü aşan ilgili kuruluşlarında yekün 572 kardeşimiz sadece bu süreçten faydalanamamış, emniyet soruşturması sebebiyle. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda 35 bin 697 kardeşimiz kadroya geçmiş ve emniyet soruşturması nedeniyle sadece 6 kardeşimiz sürecin dışında kalmış. Çok abartılı rakamlar dünden itibaren anlatım ediliyor ama bizim elimizde il, il, kuruluş kuruluş Türkiye genelinde bütün süreci takip ettiğimiz için verilerimiz net” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da 114 bin 432 şahıs kadroya geçti

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda 31 bin 991 kişinin, Milli Eğitim Bakanlığı’nda 31 bin 908 kişinin kamuya geçişini tamamladığını bildiren Sarıeroğlu, şunları söyledi:

“Sadece 4 bakanlığımızdaki kadroya geçen sayısı 255 bin 565’tir. öbür bakanlıklarımız, hususi bütçeli kuruluşlarımızla birlikte, belediyelerimizle beraber bu rakam 900 bini aşmıştır. En çok taşerondan kadroya geçişin olduğu ilimiz İstanbul, bu bağlamda 114 bin 432 kardeşimizin kadroya geçiş işlemi yapıldı. Ankara’da 66 bin 510, İzmir’de de 34 bin 400 kişinin dün itibarıyla kadroya geçiş işlemleri tamamlanmış durumda.”

Üniversitelerle ilgili de muhtelif söylemler olduğunu hatırlatan Sarıeroğlu, Anadolu Üniversitesi’nde 2 bin 649 şahıs olduğunu kaydetti. Dicle Üniversitesi’nde 3 bin 367 kişinin kadroya geçtiğini, emniyet soruşturmasıyla elenen şahıs sayısının 27 olduğunu dile getiren Sarıeroğlu, Gazi Üniversitesi’nde 2 bin 153, İstanbul Üniversitesi’nde ise 3 bin 734 kişinin kadroya alındığını aktardı.

Sarıeroğlu, yerel idarelere ilişkin de şu rakamları verdi:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yekün 21 bin 888 şahıs bu süreçte dün itibarıyla belediye şirketlerinde çalışmaya başladılar. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde 4 bin 74 şahıs dün itibarıyla belediye şirketlerine geçişini tamamlamış. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde emniyet soruşturması nedeniye 17 şahıs bu süreçten faydalanamamış, 11 şahıs de imtihan sürecinde bir elemeye sürecini yaşamış. Tunceli Belediyemizde başvurusu kabul edilen 140 kardeşimiz varmış, 135’i belediye şirketlerinde çalışmaya başlamış durumda.”

“Bugüne kadar böyle bir çalışma olmamıştır”

Süreçle ilgili rakamların ve yapılanların ortada olduğunu vurgulayan Sarıeroğlu, “Kuşkusuz tekrar bazı siyasi sebeplerle bu süreçle ilgili açıklamalar, vesaireler yapılacaktır ama iş ortadadır. Dünya tarihinde de Türkiye tarihinde de bu kadar kapsamlı, bugüne kadar böyle bir çalışma olmamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda önümüzdeki dönemde de 81 milyon vatandaşımız için tekrar var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Sarıeroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sürecin mimarı olduğu için emekçiler adına teşekkür etti.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir