Altın alışverişinde taksit sayısı artıyor

İstanbul Kuyumcular Odası’nın (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, halihazırda kuyumculuk sektöründe kredi kartına en fazla 4 taksit uygulaması bulunduğunu, bunu artırmak için bir süredir çalışma yaptıklarını anlattı.

Atayık, 4 taksitin yeterli olmadığını belirterek, “Çünkü bizim ürettiğimiz, sattığımız ürünler fazla kıymetli emtialar. Değerleri günden güne de artıyor. İnsanların cebine nakit para koyup bu ürünü alması fazla zorlaştı. Kredi kartı taksitleri düşük olunca insanlar bu sektördeki alımlarında kısıntıya gitti” dedi.

Satışların ve üretimin gerilediğini, zincirleme olarak mağazacıların, toptancıların ve atölyecilerin etkilendiğini, dolayısıyla işsizliğe de sebep olduğunu anlatan Atayık, “Kuyumculukta taksit sorununu çözdük. Bankalarla anlaştık, yakın zamanda deklare edeceğiz. Altın, takı, mücevher almak isteyen bir müşteri, banka kredisi yoluyla istediği kadar taksit yapabilecek. 12 ay mı istiyor, 24 ay mı istiyor? Tüketici, ödeme gücüne göre taksit yaptırabilecek” diye konuştu.

“Tüm işlem yaklaşık 37 saniye sürecek”

Mustafa Atayık, bankaların kuyumcuların sistemine bir program yükleyerek lüzumlu altyapıyı oluşturacağını, bu sistemin halihazırda bazı elektronik mağazalarında uygulandığını söyledi.

Kuyumcuya giden vatandaşın, lüzumlu bilgileri verdiği anda bankaya gitmeden sadece 37 saniyede kendisine ne kadarlık taksitli kredi çıkacağını öğreneceğini anlatım eden Atayık, kuyumcuların, müşterinin TC numarasını alarak sisteme gireceğini ve bankanın ne kadar taksitli kredi vereceğini öğrenebileceğini bildirdi.

Taksitlendirmede ürem oranının ne kadar olacağına ilişkin de Atayık, “Bankalarla bu mevzu, bahis üzerinde son görüşmelerimizi yapıyoruz. Özellikle 12 aya kadarlık kısımda kredi kartlarından daha düşük oranlarla taksit yapılabileceğini düşünüyorum. Bu taksit sayısı 36 aya kadar çıkabilecek” diye konuştu.

“Pazar günleri için ‘nöbetçi kuyumcu’ sistemi getirmeyi hedefliyoruz”

İKO Başkanı Atayık, AVM dışındaki kuyumcuların pazar günleri kapalı olduğunu hatırlatarak, “nöbetçi kuyumcu” sistemini getirerek semtlerde pazar günleri aleni bir kuyumcu bulundurmayı hedeflediklerini söyledi.

“Yıllık bazda satışlar en az 2 kat artacak”

İKO Başkanı Atayık, bankaların bu konuda fazla istekli olduğunu ve 2-3 banka ile görüşmelerini sürdürdüklerini anlatım ederek, uygulamayı bütün Türkiye’ye yaymayı hedeflediklerini söyledi.

Atayık, mücevher sektöründe 350-400 bin kişinin istihdam edildiğini, yıllık 4 milyar dolar düzeyinde resmi dışsatım yapıldığını ve iç pazarın yaklaşık 7-8 milyar dolar düzeyinde olduğunu anlatım etti.

4 sene evvel kuyumculukta taksitler kaldırıldığında sektörün aka kan kaybına uğradığını savunan Atayık, “Bu kredili taksit sistemi geldiğinde ağırbaşlı satış artışı yaşanacak. Yıllık bazda satışlar en az 2 kat artacak. Kuyumcuların da, vatandaşın da yüzü gülecek” dedi.

“Kuyumculara panik butonu sistemi getirmeyi düşünüyoruz”

Mustafa Atayık, sektörün yüzde 20-30’unun merdiven altı diye tabir edilen atölyelerde kayıt dışı üretim yaptığını, bunun haksız rekabet oluşturduğunu, bu problemin giderilmesi konusunda laf konusu üreticilerle konuşup onları sisteme kazandıracaklarını anlatım ederek, “İhbar etmek, şikayette bulunmak manasında değil de herkesi sisteme kazandıracağız. Bu konuda bir masa oluşturuyoruz” dedi.

Kuyumculara panik butonu sistemi getirmeyi düşündüklerini, şu anda sadece kuyumcu ile polis merkezi arasında böyle bir sistem olduğunu hatırlatan Atayık, panik butonunu komşu dükkanlara da koyarak esnaf arasında birliktelik sağlamayı ve kuyumcuların soyulmasının önlenmesini amaçladıklarını kaydetti.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir