Anadolu Farm’ın gizli patronu bankacı çıktı

Çiftlik Bank benzeri yapıları incelemeye saha Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın, “saadet zinciri” olduğu sonucuna vararak suç duyurusunda bulunduğu Anadolu Farm firmasıyla ilgili soruşturma sürüyor.

Soruşturma kapsamında elde edilen bilgilere göre, Ekolium Bilişim Yazılım Tarım Hayvancılık Otomotiv Turizm Gıda Lokantacılık Sanayi Ticaret Anonim Şirketi’ni (Anadolu Farm), daha evvel gözaltına alınan ve 28 Mart’ta tutuklanan İsa Karademir’in kurduğu belirlendi.

Bir bankada memur olarak çalışan ve bu nedenle şirket kaydını kendi üstüne yaptıramayan Karademir’in, bankadan istifa ettikten sonra firmada şube müdürü unvanıyla etkinlik yürüttüğü, firma kayıtlarında idare kurulu başkanı olarak, soruşturma kapsamına 24 Mart’ta tutuklanan F.Ö.’nün gösterildiği tespit edildi.

“Bu kadar talep olacağını beklemiyorduk”

Soruşturma kapsamında firmanın nasıl etkinlik yürüttüğüne ilişkin bazı detaylar da ortaya çıkarıldı. Buna göre, firmanın kurucusu İsa Karademir, internet üzerinden etkinlik gösteren sistem için Teknopark’ta çalışan bilgisayar mühendisliği son derslik öğrencisi R.T.’ye program yazılımı yaptırdı.

Anadolu Farm’ın kurulmasından 2 ay sonra firma gelirinin arttığını gören Karademir, bankadan istifa etti. Programı yazan R.T. de çalıştığı iş yerinen ayrılarak Anadolu Farm için çalışmaya başladı.

5 restoran, 17 tarla satın aldı

“Bu kadar talep olacağını beklemiyorduk” itirafında bulunduğu öğrenilen Karademir ve öbür firma yöneticileri, şirket gelirinin artmasıyla ele geçen paralarla daha evvel aldıkları 5 restoranının yanında ağırlıklı olarak Denizli, Eskişehir ve Kayseri’den 17 tarla satın aldı. Kayseri’den aldıkları 2 bin 700 metrekarelik bir tarlaya piyasa bedelinin yaklaşık 20 misli bedelle 9 milyon 250 bin lira ödendiği ve firmaya ait Kahramanmaraş’ta da bir bakır işletmesi bulunması dikkati çekti.

Ayrıca, Anadolu Farm yöneticilerinin “tauk” isimli restoranlarının yeni şubesini açmak istediği ancak Ocak ayında firma yetkilileri ile yakınlarının hesaplarına el konulmasından ötürü bunu gerçekleştiremedikleri tespit edildi.

Bir aza 1 milyon lira yatırmak istedi

Sanal ortamda oynanan oyun yazılımı üzerinden nakit yatıran üyelerin çoğunluğunun memur olduğu, bir üyenin sisteme 1 milyon lira yatırmak istediği ama yazılımda üst limit 250 bin lira olarak belirlendiği için bu yatırımın kabul edilemediği bilgisine ulaşıldı.

Anadolu Farm’ın asıl kurucusu olan ama resmiyette şube müdürü olarak vazife yapan ve kayıtlarda idare kurulu başkanı olarak gözüken F.Ö.’den aldığı vekaletle firma işlerini yürüten İsa Karademir’in, 23 Mart’ta Bişkek’e tayyare bileti aldığı ancak vatan dışına çıkış yasağı bulunduğu için İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan art döndüğü 2 gün sonra da Kayseri’ye geldiği ortaya çıktı.

Bakanlık 10 lüks arabaya el koydu

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişleri tarafından incelemelerin devam ettiği firmaya ait 10 lüks arabaya da el konulduğu öğrenildi.

Merkezi Kayseri’de bulunan Anadolu Farm isimli firma hakkında, Çiftlik Bank benzeri sistemle üyelerinden nakit topladığı yönündeki şikayetler üzerine Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından rapor hazırlanmış, rapor doğrultusunda Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri soruşturma başlatmıştı.

“Gizli patron” tutuklandı

Yaklaşık 4 bin 500 aktif üyesinden sanal oyun kanalıyla 8 ayda 90 milyon lira topladığı belirlenen firmayla ilgili soruşturma kapsamında resmiyetteki idare kurulu Başkanı F.Ö., şube müdürleri V.M. ve A.Ö., firma çalışanları İ.K. ve E.K., program yazılımcısı R.T. ile “gizli patron” İsa Karademir tutuklandı.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir