Anadolu Parsı, Umman çöllerinde göreve hazır

Türk savunma sanayisinin siyah aracı üreticilerinden FNSS, Umman için üretimini üstlendiği 8×8 tekerlekli zırhlı savaş aracı “Pars”ın ilk toplu teslimatını yapacak.

Türk savunma sanayisinin önde gelen siyah aracı üreticilerinden FNSS, Umman için üretimini üstlendiği 8×8 tekerlekli zırhlı savaş aracı “Pars”ın ilk toplu teslimatını gerçekleştirecek.

Hazır olan 15 tane zırhlı araç, Umman yolculuğu öncesinde evvel son kez test sahasında hünerlerini gösterdi. Ayrıca “Pars”a ait tatbikat ve atış görüntüleri de paylaşıldı. “Pars” drone ile havadan görüntüledi.

Adını bir zamanlar Anadolu’da yaşayan sessiz, çevik ve yırtıcı bir leopar türünden saha “Pars”, düşük ve yüksek yoğunluklu savaş alanlarında kullanılmak üzere tasarlandı.

Özellikleriyle kullanıcısına stratejik avantajlar sunan “Pars”, yapısında günümüzün en gelişmiş teknolojilerini barındırarak, taktik tekerlekli zırhlı savaş aracı olma özelliği taşıyor.

30 bin kilogram azami yüklü ağırlığa sahip “Pars” 8X8, dizel motorla donatılmış. 100 kilometre hıza ulaşabilen araç, yüzde 60 dik, yüzde 30 yan eğimde devinim edebiliyor. 70 santim yüksekliğinde dik mani ve 200 santimetre uzunluğunda hendek geçebiliyor.

“Pars”, motor yerleşimi ve gözetilen dengeli tasarımı sayesinde, birbirine fazla yakın aks yüklerine sahip. Bu tasarım yaklaşımıyla araç, gevşek ve löp zeminde dahi rahat devinim edebilme, yüksek hızlarda artan yol tutuşu ve kısa frenleme mesafesi gibi kabiliyetlere sahip.

8X8 sürüş özelliğine sahip aracın bütün aksları gerektiğinde kilitlenebiliyor. Merkezi teker şişirme yeteneği ise, farklı arazi koşullarında sürücüye lastik basınçlarını ayarlama imkanı sunuyor. Vasıta ayrıca vücut formu, karın altı yapısı, taban plakaları ve vasıta içi hususi geliştirilen mayın korumalı koltukları sayesinde, personeli yüksek seviyede mayın tehdidine karşı koruyacak şekilde tasarlandı.

İşte bütün bu özelliklere sahip zırhlı tekerlekli savaş aracı “Pars” Umman’a gönderilmek için hazır. Yapılan pakt çerçevesince ilk parti 15 “Pars” Umman’a doğru yola çıktı.

“2 ülkeyle 1 milyar doların üzerinde dışsatım sözleşmesi devam ediyor”

“Pars”ın vatan dışında fazla aka dışsatım projeleri kazandığını hatırlatan FNSS Genel Müdürü ve Üst Yöneticisi Nail Kurt, “Toplam şu anda 2 ülkede 1 milyar doların üzerinde bir dışsatım sözleşmesi devam ediyor. Çok aka potansiyeller var önümüzde. Ülkemizde de şuan mühim bir ihalede. Henüz karar verilmedi ama bu kararı bekliyoruz. Firma olarak en önde gelen firmalardan biriyiz” dedi.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir