Beyaz Saray: DEAŞ’la mücadelede sona gelindi

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Suriye’de DEAŞ’la mücadelede sona gelindi. DEAŞ’ın yeniden ortaya çıkmaması ve sulh için BM de iç bölge ülkeleri ortak çalışmalı” denildi.

  • Trump: Yakın zamanda Suriye’den çekileceğiz
  • ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan “bilgimiz yok” açıklaması
  • Trump, YPG/PKK kontrolündeki bölgelere ayrılan yardımı dondurdu

Beyaz Saray, dün yapılan Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC) toplantısında ABD yönetiminin Suriye konusunda aldığı kararla ilgili yazılı izah yaptı.

Açıklamada, doğrudan Amerikan askerlerinin art çekilmesine yönelik bir anlatım kullanılmazken şu değerlendirmeye yer verildi:

“Suriye’de DEAŞ’ı yok etme askeri misyonu, DEAŞ’ın neredeyse tamamen ortadan kaldırılmasıyla hızlı bir şekilde sonuna geliyor. ABD ile müttefikleri, Suriye’deki henüz ortadan kaldırılmamış ufak DEAŞ kalıntılarını yok etme görevine bağlıdır. (Suriye ile ilgili) Gelecek planları hakkında müttefiklerimiz ve dostlarımızla konuşmaya devam edeceğiz. Bölgedeki ülkelerin ve BM’nin, DEAŞ’ın bir daha asla ortaya çıkmamasına ve barışı sağlamaya yönelik çalışmasını bekliyoruz.”

Yetkililerin “geri çekilme” açıklaması

Öte yandan Amerikan medyasında yer saha ve adının açıklanmasını istemeyen bazı Beyaz Saray yetkililerine dayandırılan haberlerde, “ABD’nin bir süre daha Suriye’de kalmasına ancak bu sürenin sonunda ülkeden çekilmesine” karar verildiği belirtildi.

ABD Başkanı Trump, dün Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, “Suriye’den çıkma planı üzerinde çalışıyoruz. Suriye’de olmamızın ana nedeni DEAŞ’tan kurtulmaktı ve bu görevi derhal derhal tamamladık. Şimdi fazla kısa süre içinde bölge ülkeleriyle koordinasyon içinde kararımızı vereceğiz. Suudi Arabistan bizim Suriye’de kalmamızı istiyorsa parasını ödemesi gerekecek. DEAŞ’a karşı fazla başarılı olduk ama artık zamanı geldi. Bazen eve dönmenin zamanı gelmiştir. Biz de bunu fazla ağırbaşlı şekilde düşünüyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: TRT Haber, AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir