CIA Direktörlüğü’ne “işkenceci” olarak anılan Haspel vekalet edecek

Mike Pompeo’nun ABD Senatosu’ndan tasdik alarak Dışişleri Bakanlığı görevine resmen başlaması üzerine ayrıldığı Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Direktörlüğü’ne vekaleten Gina Haspel getirildi.

  • Mike Pompeo, ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı oldu
  • Trump, Pompeo’ya övgüler yağdırdı: Güvenimi kazandı

ABD Başkanı Donald Trump tarafından CIA Direktörlüğü’ne namzet gösterilen Gina Haspel, yaptığı yazılı açıklamada, Mike Pompeo’yu bakanlık görevine başlamasından ötürü kutlama etti.

Haspel, kritik bir dönemde CIA’in başına geldiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bir geçiş sürecinden geçerken CIA çalışanlarına hayati görevimize odaklanmalarını ve her vakit yaptığımız gibi Amerikan halkını, dünyadaki müttefiklerimizi güvenli ve kuvvetli kılmak üzere siyaset yapıcılarının ihtiyacı olan istihbaratı sağlamak için var güçleriyle çalışmalarını söyledim. Amerikan halkı ve müttefiklerimiz ancak CIA’in uyanıklığına, mükemmelliğine ve kararlılığına güvenebilirler.”

Senatoda tasdik süreci zorlu olacak

CIA’de 33 senelik deneyimine karşın 2001 yılındaki 11 Eylül saldırılarından sonra teşkilatın vatan dışı hapishanelerinde yapılan işkencelere adı karışan Haspel’in, senatodan onaylanma sürecinin oldukça zor geçeceği belirtiliyor.

  • Yeni CIA direktörü Gina Haspel işkenceci olarak biliniyor
  • CIA Başkan Yardımcılığına Haspel getirildi

Haspel’in Trump tarafından CIA Direktörlüğü’ne namzet gösterilmesi, teşkilatın ilk vatan dışı hapishanesini kurduğu Tayland’da birçok şüpheliye işkence edilmesinde rol oynadığı gerekçesiyle Washington’da münakaşa konusu olmuştu.

California eyaleti Senatörü Demokrat Dianne Feinstein, Oregon eyaleti Senatörleri Demokrat Ron Wyden ve Martin Heinrich, CIA’in Haspel konusunda daha çok bilgiyi halk ile paylaşmasını talep etmişti.

Amerikan medyasında yer saha haberlerde, teşkilatın dün adaylık sürecinde incelemesi için Gina Haspel ile ilgili bazı saklı bilgileri senatörlerle paylaşmayı kabul ettiği ileri sürüldü.

Donald Trump, eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı görevden aldığını ve yerine Mike Pompeo’yu atadığını Twitter hesabı üzerinden duyurmuştu. Aynı paylaşımında Trump, Pompeo’dan boşalacak CIA Direktörlüğü görevine Haspel’i namzet gösterdiğini anlatım etmişti.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir