Çin’den Türkiye’nin güneşine 1 milyar dolarlık bütçe

Çin devlet şirketi HT Solar Enerji AŞ’nin Türkiye Genel Müdürü Robin Xi, Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı Solarex’te, geçen sene ilki gerçekleştirilen Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesine bir Türk firmayla katıldıklarını söyledi.

Listede ilk sırada olmalarına karşın yarışmayı kazanamadıklarını anlatım eden Xi, “İkinci YEKA için daha sıkı çalışıyoruz. YEKA ile ilgili teknik detayların açıklanmasını bekliyoruz. Enerjisa, Zorlu ve Çalık Enerji gibi şirketlerle görüşmelerimiz devam ediyor. Türkiye pazarını fazla iyi bilen Türk şirketlerden biriyle konsorsiyum olarak bu sene da YEKA’ya girmek istiyoruz” dedi.

Türkiye’deki 600 megavat kapasiteli güneş paneli fabrikalarıyla sektörde şef konumunda bulunduklarını dile getiren Xi, “Türkiye’de çalışmalarımız devam ediyor. Güneş enerjisi için yapılacak ikinci YEKA ile ilgileniyoruz. 1 milyar dolarlık yatırım hesapladık, bunu gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Xi, YEKA ihalesindeki “elektriğin depolaması” zorunluluğunun önemine dikkat çekti.

“30 yıldan bu yana Çin’de elektriğin depolanması üzerine çalışıyoruz. Hem depolama alanında hem de Ar-Ge faaliyetlerinde Türkiye’nin attığı bu adımların ülkenin güneş enerjisi teknolojilerini geliştirmesi açısından mühim olduğunu düşünüyorum. Bu alandaki deneyimlerimizi paylaşmayı istek ediyoruz.”

Huawei ile distribütörlük anlaşması

Xi, teknoloji şirketi Huawei ile güneş enerji sistemlerinin en mühim cihazlarından biri olan “inverter”ın Türkiye pazarında satış ve dağıtımını kapsayan bir distribütörlük anlaşması imzaladıklarını söyledi.

Huawei, güneş enerjisi çevrim cihazları, telekomünikasyon ve terminal ekipmanları ile dahili yazılım gibi alanlarda etkinlik gösteriyor.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir