Cumhurbaşkanı Erdoğan: Provokasyonları başarıyla atlattık, ilişkiler çelikleşti

Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan, başbaşa görüşme ve Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

  • Putin: İşbirliğimizin önceliği S-400 füzelerinin satış anlaşması
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüştü

Toplantı sonrasında Türkiye ile Rusya arasında 4 pakt imzalandı. Ardından iki şef kameralar karşısına geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile geçmişte yaşananları hatırlattı. 

“Bazı sınamalarla karşı karşıya kaldık. Bazı çevrelerin Türk-Rus işbirliğini zehirleme gayretlerine tanık olduk. Hamdolsun ilişkilerimiz bu zorlu sınavları atlattı. Boşa çıkan her provokasyonla ikili ilişkilerimiz su verilmiş demir gibi çelikleşti. İmzalanan 4 anlaşmanın ilişkilerimizi perçinlediğine inanıyorum, başarıyla atlattık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar:

“Bitti o iş, biz bu defteri kapattık”

– S-400 füzeleriyle ilgili mevzu, bahis tamamen Türkiye’nin kendi kararıdır. Bunlarla alakalı anlaşmamızı yaptık. Bitti o iş. Biz bu defteri kapattık.Teslimatı erkene almak suretıyle Rusya bize olan samimiyetini kuvvetli hale getirmiştir. Dostumuz Rusya’ın müspet yaklaşımıyla birlikte bu iş tamamlanmıştır. Teslimat erkene çekilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: S-400 konusunda anlaşmamızı yaptık ve biz bu defteri kapadık, bitti o iş. https://t.co/zXUqfCWJup pic.twitter.com/wKqbN905RO

— TRT Haber Canlı (@trthabercanli) 3 Nisan 2018

“Erkene çekme konusunda mutabakata vardık”

– S-400’ler konusunda mutabakatımız var. Ortak şirketler fiyatta, üretimde mutabakatı sağlıyorlar. Erkene çekme konusunda da mesele yok onda da mutabakata vardık. Savunma sanayisine yönelik diğer kalemlerde de işbirliğimiz olabilir. Buna Rus şirketlerinin aleni olduğunu gördük.  

“Ticaret hacmimiz 22 milyar doları aştı”

– Başbaşa ve heyetlerarası yaptığımız görüşmelerde ilişkilerimizi gözden geçirdik. Siyasi diyaloğumuz ekonomik alanada sirayet ediyor. Geniş alanda bir görüşme ve görüşmeler zincirini ele alma fırsatını bulduk. Ticaret hacmimiz yüzde 32 arttı. 22 milyar doları aştı. Hedeflerimiz fazla daha yüksek. Hedefimiz 100 milyar dolara ulaşmak. 

“Santral 20 milyar doları aşacak bir yatırım”

– Bugün Akkuyu Nükleer Zor Santrali’nin temelini attık. İlk aşamasını 2023 yılına kadar tamamlamayı istiyoruz. Çok daha hızla, seri gidip öne çekmenin çaba içerisinde oluruz. Belirnen rakam 20 milyar dolar civarında ama bu onu da aşacak bir yatırım. Böyle bir yatırımın ülkemize kazandırılmasında kıymetli dostumun emekleri oldu. Türkiye enerjisinin yüzde 10’nu temin etmiş olacak. TürkAkım’ın inşası devam ediyor. 2 hattıyla ilgili çalışmalar hızla devam ediyor.

“Rus vatandaşların sayısı 4,7 milyona ulaştı”

– 2019’da Türkiye’de ve Rusya’da gerçekleştirilecek Kültür ve Turizm etkinlikleri ehemmiyet taşıyor. 2019 yılında Türkiye’de ve Rusya’da gerçekleştirilecek Kültür ve Turizm Yılı etkinlikleri aka ehemmiyet taşıyor. Toplumsal Forumun Moskova Yunus Emre Kültür Merkezi ve Ankara’daki Rus Kültür Merkeziyle birlikte bu sürece katkı sağlayacağını da düşünüyoruz. 2017’de konuk ettiğimiz Rus vatandaşların sayısı 4,7 milyona ulaştı. Türkiye’yi ziyaret eden turistler arasında Rus federasyonundan gelen turistler birinci sırada. 6 milyona ulaşması hedefleniyor. Vizesiz seyahatin başlamasını istek ediyoruz. 

“Afrin operasyonunun sonuçları hakkında lüzumlu bilgileri aktardım”

– Suriye dışında bazı bölgesel konularda da düşünce alışverişinde bulunduk. Suriye’de sivil can kayıplarının önüne aka oranda geçtik. Atılabilecek ek adımları görüşme imkanı bulduk. Üçlü doruk toplantısında bu sürecin Astana görüşmelerinin seyrini ele alacağız. Zeytin Dalı Harekatı’nı da istişare ettik. Afrin operasyonunun sonuçları hakkında lüzumlu bilgileri aktardım. Ülkemizin güvenliği yanında Suriye’nin toprak bütünlüğü için yapıldığını vurguladım. Birlikte çalışmayı sürdüreceğiz. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye’de istikrarın tesisi, huzur ve güvenliğin sağlanması için birlikte çalışmayı sürdüreceğiz. https://t.co/zXUqfCWJup pic.twitter.com/l40TZhlyDp

— TRT Haber Canlı (@trthabercanli) 3 Nisan 2018

“Suriye’nin geleceği proje terör örgütlerine bırakılamaz”

– Suriye’nin geleceğinin proje terör örgütlerine bırakılmayacak kadar mühim olduğunu düşünüyoruz. İşbirliğimizi devam ettireceğiz. Türk Rus ilişleri aka gelişme gösterdi. Bu işbirliğinden bütün bölge istifade etti. 

Putin’in konuşmasından öne çıkanlar:

“Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler adım adım ilerliyor”

– Cumhurbaşkanıyla görüşmemizde ikili işbirliğimizin esas konularını ele aldık.Siyaset, güvenlik, ekonomi, kültürel alanda işbirlikleri ele aldık. İleriye dönük esas hedeflerini atmış bulunuyoruz. Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler adım adım ilerliyor. Geçen yıl 8 görüşme yaptık. Ticari ve ekonomik, yatırım alanında işbirliğimiz alaka odağı haline geldi.

“Ticaret hacmimiz 22,1 milyar dolara ulaştı”

– Aka bir memnuniyetle 2017 senesinde Rus Türk ticaret hacmi artmış bulunuyor. 22,1 milyar dolara ulaşmış bulunuyor ticaret hacmimiz. Türkiye 3. sıraya geçti. Türkiye ticari ortaklarımız arasında 7. sırada. Karşılıklı yatırımları artırmak istiyoruz. Türkiye’de ilk zor nükleer zor santralini kuruyoruz. Ortak hedefimiz 2023’te ilk reaktörün devreye girmesi.

“Vizenin kaldırılması konusunu da görüştük”

– TürkAkımı ile ilgili deniz kısmıda iki ayrı hat kuruldu. Siyah kısmını da döşemeye başlayacağız. Hem Türkiye’nin hem Avrupa’nın gaz piyasasını doyuracağız. Vizenin liberalleşmesi konusunu da görüştük. Kaldırılması için neler yapılabilir bunları da konuştuk. Suriye meselesinin çözümünü de görüştük. Görüşme sürecinin güçlenmesi için neler yapılabilir bunlar konuşuldu. Yarın Ruhani ile yine ele alacağız. Rus-Türk ilişkilerimizin artırılması her iki ülkeninde çıkarınadır. 

Rusya Devlet Başkanı Putin: TürkAkım’da deniz kısmında iki ayrı hat kuruluyor. Kısa süre içinde siyah kısmında da hat kurmaya başlayacağız.https://t.co/zXUqfCWJup pic.twitter.com/oAdEQtHQfe

— TRT Haber Canlı (@trthabercanli) 3 Nisan 2018

“Türkiye bizim için fazla mühim bir ortağımız”

– Uluslararası ilişkilerde provokatif unsurlar yok. İlişkilerimiz fazla yapıcı ve verimli. Avrupalı meslektaşlarımızla Kuzey Akım ikinci hattının kurulmasıyla ilgili uzun yıllardır görüşme içindeyiz. Bu görüşmeler devam ederken Türkiye ile benzeri bir projeyi neredeyse tamamlamış bulunuyoruz. S-400 Hava Savunma Sistemlerinin Türkiye’ye teslim süresini kısaltma kararı aldık. Türkiye bizim farklı açıdan fazla mühim bir ortağımız. Bizim Türkiye ile ilişkilerimizi zedeleyecek bir mesele görmüyorum. 

Rusya Devlet Başkanı Putin: S-400 Hava Savunma Sistemlerinin Türkiye’ye teslim süresini kısaltma kararı aldık.https://t.co/zXUqfCWJup pic.twitter.com/y7mv4dW0Sn

— TRT Haber Canlı (@trthabercanli) 3 Nisan 2018

“Skripal olayıyla ilgili nokta koyulacak”

– Uluslararası değerlendirmelere göre bu vakada kullanılan maddeler dünyanın 20 ülkesinde imalatı yapılabiliyor. İngiltere birkaç ay lazım dedi. Bu sinir gazının ülkesini tespit edemediklerini söylediler. Rusya karşıtı bir kampanya hızlı bir şekilde yapıldı. Yarın Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün toplantı yapılması için girişimde bulunacağız. Skripal olayıyla ilgili nokta koyulacak. Biz kapsamlı bir soruşturma istiyoruz. Biz de katılmak istiyoruz. Rusya soruşturma komitesi bir dava açtı. Bizde lüzumlu soruşturma Rusya içerisinde yapacağız. 

“Hedefimiz Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamak”

– Suriye ve bazı diğer ülkelerle işbirliğimizi yapıyoruz. Oradaki hedefimiz Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamak ve terör yuvalarını imha etmek. Türkiye ile işbirliği yapıyoruz ve yapacağız. Suriye meselesiyle ilgili Kürt halkı Suriye’nin vazgeçilmez bir parçasıdır. Suriye’nin geleceğinde kendi yerini bulma hakkına sahiptir. Bütün süreçler azami şekilde koordine edilmeli. Bütün taraflar ahenk içerisinde çalışmalı. Suriye halkı geleceğine karar vermeli. 

“Herhangi bir sınırlama yok”

– S-400 füzelerinin öne çekilmesi konusunda Türk partnerlerimizin ricası oldu bizde değerlendirdik. S400’lerde ortak imalat ve teknoloji ihracatı itimat meselesi değil, tamamen ticari bir meseledir. Herhangi bir sınırlama yok.

Kaynak: TRT Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir