EPDK’dan akaryakıt şirketlerine 1,1 milyon lira ceza

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) akaryakıt sektöründe mevzuata aykırı devinim edenlere verdiği cezayla ilgili ilanı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

10 akaryakıt şirketi ile bir gerçek kişiye yekün 1 milyon 105 bin 703 lira ceza uygulandı.

Cezalar, LPG otogaz istasyonunda mevzuatta belirtilen nitelikleri haiz mesul müdür çalıştırılmaması, bayisi olduğu dağıtıcı haricinde akaryakıt ikmal edilmesi, yeniden satış amacıyla akaryakıt satışı yapılarak sahip olunan lisansın verdiği haklar dışında etkinlik gösterilmesi, otomasyon sisteminin doğru ve sağlıklı veriler içermemesi, otomasyon sistemine müdahale edilmesi, akaryakıt istasyonunda diğer dağıtıcıya ait işaretler bulundurulması, akaryakıt numunelerinin yeterli koşul seviyede milli marker içermemesi ve ilgili teknik düzenlemelere aykırı olması ve numunelere yağ ve solvent karıştırılarak tağşiş edilmesi gibi sebeplerden kaynaklanıyor.

Öte yandan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün Resmi Gazete’de yer saha ilanına göre, Trans Atlantic Exploration Mediterranean International Pty. Ltd., Diyarbakır’da bir sahada petrol işletme ruhsatı almak için başvuruda bulundu.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir