Ermenistan’da iktidar, muhalif Paşinyan’la uzlaştı

Ermenistan’da iktidarda olan Cumhuriyetçi Parti’nin lideri, 8 Mayıs’ta parlamentoda yapılacak oylamada üyelerin üçte birinin imzasıyla öneri edilen adaya partisinin de destek vereceğini, dolayısıyla bu tarihte ülkenin yeni başbakanının seçileceğini söyledi.

  • Ermenistan’daki protesto gösterileri hayatı nüzul etti
  • Ermenistan’da muhalif şef Paşinyan: Asla pes etmeyeceğiz

Cumhuriyetçi Parti Başkanı Vahram Bagdasaryan bu açıklamayı, başbakan olmak istediği için haftalar süren protesto eylemlerine liderlik yapan muhalif Nikol Paşinyan’la bugün görüştükten sonra yaptı.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Bagdasaryan, Paşinyan da olsa, 8 Mayıs’ta parlamenterlerin üçte birinin imzasıyla öneri edilen adaya destek vereceklerini söyledi.

Ermenistan’da neler oluyor?

Serj Sarkisyan’ın iki devre süren cumhurbaşkanlığının ardından başbakan olmasıyla başşehir Erivan’da gösteriler düzenlenmişti.

Sarkisyan’ın istifası için 13 Nisan’da başlayan protestolar, Erivan’da silah taşımayan bir öbek askerin hükümet aleyhindeki göstericilere katılmasıyla tırmanmıştı.

Bu vaziyet üzerine 23 Nisan’da istifa eden Sarkisyan, “Ben yanılmışım. Şimdiki durumda birkaç çözüm yolu var ancak ben bunların hiçbirini seçmiyorum. Bu benim tarzım değil. Ülkenin liderliğini bırakıyorum” demişti.

Ermenistan’da var yönetime karşı olan muhalif hareketin lideri Paşinyan, geçici Başbakan Karen Karapetyan’la görüşmek istemiş, Karapetyan ise Paşinyan’la görüşmeyi reddetmişti.

Muhalif şef Paşinyan da Karapetyan’ın menfi cevabı sonrası halkı daha aka bir protesto gösterisi için pazar günü medyanlara çağırmıştı.

Pazar gecesi geç saatlere kadar meydanlarda protesto gösterileri düzenleyen halk, Paşinyan’ın başbakanlığı lehine sloganlar atmıştı.

Paşinyan, 1 Mayıs’ta Parlamento’da yapılan Başbakanlık seçimi için namzet olmuştu.

Ermenistan Parlamentosu’nda Başbakanlık seçimlerine tek namzet olarak katılan ancak bu göreve gelmek için yeterli oyu alamayan Paşinyan, taraftarlarına ülkenin her yerinde yolları kapatarak ve umumi greve giderek fiil çağrısı yapmıştı.

Kaynak: TRT Haber, Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir