Ermenistan’da seçim öncesi kritik adımlar atılıyor

Ermenistan’da 11 gün boyunca süren ve Başbakan Sarkisyan’ın istifasıyla sonuçlanan protestolar, erken seçim talebiyle yeniden alevlendi.

  • Ermenistan’da sokaklar yeniden hareketlendi

Ermenistan’da var yönetime karşı başlatılan muhalefet hareketinin lideri Nikol Paşinyan, geçici Başbakan Karen Karapetyan’ı yine görüşmeye çağrı etti. Karapetyan, Paşinyan ile görüşmeyi reddetti.

1 Mayıs’ta yapılacağı açıklanan erken seçimlerde namzet olmasına kati gözüyle bakılan Paşinyan, Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan’la görüştüğünü ve siyasi krizden çıkışa dair bir yol haritası belirlemeye çalıştıklarını açıkladı.

  • Ermenistan’da erken seçim tarihi belli oldu
  • Ermenistan’da iktidar partisinden diyalog sinyali

Ermenistan’da neler oluyor?

Serj Sarkisyan’ın iki devre süren cumhurbaşkanlığının ardından başbakan olmasıyla Ermenistan’ın başkenti Erivan’da 11 gün boyunca gösteriler düzenlenmişti.

Sarkisyan’ın istifası için 13 Nisan’da başlayan protestolar Pazartesi günü başşehir Erivan’da silah taşımayan bir öbek askerin hükümet aleyhindeki göstericilere katılmasıyla tırmanmıştı.

Bu vaziyet üzerine istifa eden Sarkisyan yaptığı yazılı açıklamada, “Ben yanılmışım. Şimdiki durumda birkaç çözüm yolu var ancak ben bunların hiçbirini seçmiyorum. Bu benim tarzım değil. Ülkenin liderliğini bırakıyorum” demişti.

Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, başbakanın ve hükümetin istifasını kabul etmişti.

Geçen Pazar günü gözaltına alınıp tutuklanan muhalefet liderlerinden mebus Nikol Paşinyan, serbest bırakılmasının ardından erken seçim çağrısı yapmıştı.

Ülkedeki gösteriler halen yer yer devam ediyor.

Kaynak: TRT Haber, Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir