İmalatçılara, güvensiz ürünleri toplatma zorunluluğu geliyor

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TBMM’ye sunulan Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanun Tasarısı ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

İmalatçıya güvensiz ürünleri toplatma zorunluluğu getiriliyor

Tasarının yasalaşması halinde, e-ticaret kapsamında uygunsuz ya da güvensiz ürünün satışına aracılık eden internet, radyo veya televizyon firmalarına yaptırım uygulanacak.

Tasarıyla “izlenebilirlik” mekanizması getirilerek, imalatçıdan satıcıya kadar tüm iktisadi işletmecilerin ürünü kimden aldığını ve kime sattığını beyan etmek zorunda kalacak. Bu sayede güvensiz ürünün asıl sorumlusunun bulunması sağlanacak. 

Bakan Zeybekci, şunları kaydetti: 

“Böylece hem kayıt dışı üretim önlenecek, hem de vatandaşlarımıza daha güvenli mahsul kullanma imkanı sağlanacak. Tasarıda ‘geri çağırma’ müessesesi mecburi kılınarak, imalatçıya, sattığı tüm güvensiz ürünleri tüketiciden toplatma mecburiyeti getiriliyor. Böylece vatandaşımız güvenli mahsul kullanımına ek olarak maddi yükten de kurtulacak. Tasarıda yer saha ‘ürün sorumluluğu tazminatı’yla da imalatçı güvenli olmayan bir ürünün yol açtığı yaralanma ve ölümlerle maddi kayıplardan ötürü tazminat ödemekle yükümlü kılınıyor. Böylece imalatçı, güvenli mahsul üretme konusunda daha dikkatli, vatandaşımız da mahsul alırken daha rahat olacak. Öte yandan test ve belgelendirme kuruluşlarını ilgili bakanlığa karşı mesul tutan tasarıyla ürünlerin daha güvenli üretilmesi sağlanacak.”

AB mevzuatlarına göre düzenlendi 

Kaliteli ve güvenli üretim için lüzumlu altyapının Avrupa Birliği (AB) mevzuatı temel alınarak hazırlanan ve 2002 yılında yürürlüğe giren “Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun” ile oluşturulduğunu anımsatan Zeybekci, geçen 16 yılda AB mevzuatında mühim değişiklikler olduğunu söyledi. 

Tasarıyla, var mevzuatta “Üretici” başlığı altında tanımlanan “İmalatçı”, “İthalatçı” ve “Yetkili temsilci” ayrı ayrı anlatım edildi. Böylece hem laf konusu iktisadi işletmecilerin sorumlulukları ve aykırılık durumunda tabi tutulacakları müeyyideler hakkaniyetli hale istikbal hem de halihazırda AB mevzuatına göre güncellenmiş ürünlere ilişkin mevzuat uygulanabilir şekle dönüştürülecek. 

Zeybekci, “Türk malı” imajının yabancı pazarlarda da korunması için tasarıda güvensiz veya tağşişe mevzu, bahis mahsul ihracının yasaklandığını, bu çeşit mahsul ihraç eden firmalara müeyyide getirildiğini söyledi. 

Kaynak: AA 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir