İran, ABD’ye müzakere kapısını kapattı

Zarif, “İran, yıllar evvel varılan ve uygulanan anlaşmaları yeniden müzakere etmeyecek. Şunu açıkça ve kati olarak belirteyim ki, ne kendi güvenliğimizi başkasına emanet ederiz ne de iyi niyetle uyguladığımız bir anlaşmayı yeniden müzakere ederiz; ya da yeni ekler yapılmasına ruhsat veririz” dedi.

Zarif İngilizce olarak yaptığı açıklamasında, “ABD’nin diğer ülkelerin İran ile yeniden ticari ilişkiler başlatmalarını zorbalıkla engelleyerek anlaşmayı kendisinin ihlal ettiğini” söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, anlaşmanın revize edilmesi için Avrupa ülkelerine 12 Mayıs tarihini vermiş, ters halde bu tarihte anlaşmadan çekileceklerini belirtmişti. Beyaz Saray kaynakları Fransa’nın ısrarı üzerine Trump’ın anlaşmadan agrasif bir çekilme yerine şartlı bir çekilme uygulayabileceğini söylemişti.

  • Trump’tan nükleer anlaşmadan “şartlı çekilme” kararı
  • ABD Başkanı Trump’tan ‘İran’la yeni bir anlaşmaya’ aleni kapı

Trump son kez uzatmıştı

ABD Başkanı Trump, ülkesinin Barack Obama döneminde İran’la imzaladığı nükleer anlaşmadan şimdilik ayrılmayacağını belirtirken, “Eğer Kongre ve müttefiklerimizle bir çözüme ulaşamazsak, o vakit pakt iptal edilecek. Pakt inceleme altındadır ve herhangi bir zamanda bizim katılımımız, Başkan olarak tarafımdan iptal edilebilir” değerlendirmesini yapmış ve Beyaz Saray, alınan kararla anlaşmanın son kez uzatıldığı duyurmuştu.

“ABD tarihinde yapılmış en fena anlaşmalardan biri”

2015’te imzalanan nükleer anlaşma, seçim kampanyası döneminden beri Trump’ın en fazla itiraz ettiği konulardan biri olarak dikkat çekiyor. Trump’a göre anlaşma, ABD tarihinde yapılmış en fena anlaşmalardan biri.

İran tepki göstermişti

İran devlet televizyonuna konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilme söylemlerine karşın, “İran Atom Enerjisi Kurumu, beklenen ve beklenmedik bütün durumlara hazır” mesajı vermişti.

2015’te; ABD’nin önceki başkanı Barack Obama döneminde imzalanan anlaşmayla İran’ın uranyum zenginleştirme programının 2025’e kadar ertelenmesi kararı alınmıştı.

Kaynak: Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir