İsrail’den Rusya’ya: Biz size yardım ettik, şimdi sıra sizde

Rusya, sık rastlanmayan bir tepkiyle, İsrail’in 9 Nisan’da Suriye’ye yaptığı hava saldırısını kınamıştı. ABD Başkanı Donald Trump ise, İran’la 2015 tarihli nükleer anlaşmadan çıkıp çıkmama konusunda karar vermek üzere.

  • Trump’tan nükleer anlaşmadan “şartlı çekilme” kararı

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Rus Kommersant gazetesiyle yaptığı söyleşide, “Biz Rusya ile ilişkilerimize paha veriyoruz” dedi.

“Rusya’ya karşı yaptırımlar konusunda en yakın müttefiklerimiz bize baskı yaptığı vakit bile onlara katılmadık” diyen Liberman, Kırım krizi ve İngiltere’deki Rus casusu olayı sırasında Rusya ile çatışan Batılı ülkeleri hatırlattı.

“Pekçok memleket son dönemde Rus diplomatlarını hudut dışı etti. İsrail bu harekete katılmadı.”

  • 24 ülkeden 139 Rus diplomat hudut dışı edildi
  • ABD 60 Rus diplomatı hudut dışı ediyor

Liberman, “Suriye’nin iç işlerine karışma niyetimiz yok. Bizim göz yummayacağımız, İran’ın Suriye’yi İsrail’e karşı bir öncü zor haline getirmesi” dedi.

“Rusya’nın çıkarlarını hesaba katıyoruz, umarız ki Rusya da Ortadoğu’da bizim çıkarlarımıza dikkat eder. İsrail’in hayati çıkarları laf konusu olduğunda Rusya’nın anlayış ve destek göstermesini istiyoruz.”

İran yönetiminin, İsrail’in yıkılmasını hedeflediğini savunan Lieberman, İkinci Dünya Savaşı olaylarını hatırlamakta “çok titiz” olan Rusya’dan “açık seçik ve kaçamaksız bir yanıt” beklediklerini söyledi.

Kaynak: Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir