Kore zirvesinde ortak deklarasyon imzaları atıldı

On yıldan uzun süredir ilk kez yapılan zirvede iki taraf, yarımadada “kalıcı” ve “güçlü” sulh oluşturmak için anlaşmaya varmaya çalışacaklarını açıkladılar.

Açıklamada, askeri silahların azaltılması, “düşmanca eylemlere” son verilmesi, “silahlandırılmış sınırın” bir sulh bölgesine dönüştürülmesi ve ABD gibi öbür ülkelerle çok taraflı görüşmeler sürdürme vaatleri de yer aldı.

Kore yarımadasında daha çok harp olmayacağı ve Kuzey ve Güney Kore’nin harp tehlikelerini gerçekten ortadan kaldırmak için ortak gayret sarf edecekleri belirtildi.

Ayrıca Kuzey ve Güney Kore’nin bugünkü zirvede varılan anlaşmaları uygulamaya koymak için olası olan en kısa sürede görüşmeler yapacakları belirtildi.

Kuzey ve Güney Kore kara, deniz ve havada tüm düşmanca faaliyetleri “tamamen sonlandırmak” ve 1 Mayıs itibariyle tüm propaganda yayınlarını kesmek ve bildirilere son vermek için de anlaştılar.

Açıklamada Kuzey ve Güney Kore’nin Mayıs ayında yüksek düzeyli askeri görüşmeler yapacakları ve Güney Kore cumhurbaşkanı Moon Jae-in’in sonbaharda Pyongyang’ı ziyaret etmeyi kabul ettiği belirtti.

Kaynak: Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir