Öğrenciler okullarına 2,5 milyon lira kazandırdı

Ereğlikapı Mahallesi’nde yer saha Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 2 bin talebe eğitim görüyor.

Kamu ve hususi sektörün talep ettiği masa, koltuk, sıra, sandalye, amfi sistemi gibi donatım işlerinin yapıldığı lisede, aynı zamanda Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikaların talepleri doğrultusunda, stat koltuklarında kullanılan dengeleme demirleri ve kamyonların yedek parçaları üretiliyor.

Mercedes’in, 2015 yılında 1 milyon liralık yatırımla laboratuvar kurduğu lisede, imzalanan protokol kapsamında motorlu araçlar ve elektrik elektronik bölümünde başarılı olan 11. derslik öğrencileri, Mercedes-Benz Kamyon Fabrikası’nda iş sahibi olabiliyor.

Fabrika gibi çalışan ve geçen sene 2,5 milyon lira ciro elde eden lise, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2017 yılı boyunca 950 döner kapital ile üretim yapan okullar arasında öğrenciye en çok maaş veren mektep sıralamasında Türkiye birincisi, en çok üretim yapan okullar sıralamasında ise beşinci olmayı başardı.

“Mercedes-Benz Kamyon Fabrikası ile protokolümüz var”

Okul müdürü Deniz Han, okulun önceki sene 2 milyon lira ciro elde ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“2016 yılında 2 milyon lira olan ciromuz 2017’de 2,5 milyon liraya yükseldi. Okulumuzda halk kuruluş ve kuruluşlarının bütün ekipmanlarını üretiyoruz. Bunlar, masa, sandalye, üniversiteler için amfi, konferans salonu, sıra, raf, hasta yatağı gibi birçok üründen oluşuyor ayrıca Mercedes-Benz Kamyon Fabrikası ile protokolümüz var. Bu kapsamda motorlu araçlar ve elektrik-elektronik bölümündeki yaklaşık 70 öğrencimiz 11. ve 12. derslik mesleki eğitim derslerini fabrikada görüyor. Bu öğrencilerimiz mezun olduktan sonra da Mercedes’te iş imkanı buluyor. Makine ve elektrik-elektronik bölümü de Mercedes Benz Türk Kamyon Fabrikası ile Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalara yedek parçalar üretmektedir.”

“Öğrencilerin birçoğu alt gelir grubunda yer alıyor”

Han, döner kapital kapsamında çalışan 500 öğrencinin mühim gelir sağladığına dikkati çekti.

“Öğrencilerimizin çoğu alt gelir grubundaki ailelerden. Çalışarak hem ailelerine katkıda bulunuyorlar hem de iş öğreniyorlar. Yaklaşık 500 öğrencimize geçen sene 200 bin lira ücret ödeyerek, Türkiye genelinde 950 döner sermayeli mektep içinde öğrencisine en çok ücret ödeyen mektep sıralamasında Türkiye birincisi olduk ayrıca döner sermayeli okullar arasında üretim miktarı açısından okulumuz ilk 5’te yer aldı. Öğrencilerimizi hem eğitim öğretim hem de üretim konusunda geliştiriyoruz. Bu sene hedefimiz olan 3 milyon liraya ulaşarak rekor kırmak istiyoruz.”

“Başarıda emeği geçen herkesi kutluyorum”

İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal da okulun başarısından gurur duyduklarını anlatım ederek, “Bu başarıda emeği geçen herkesi kutluyorum. İnşallah istikbal yıllarda bu rakamları da geride bırakarak daha çok öğrencinin gelir elde etmesi sağlanır” diye konuştu.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir