Sudan ile Serbest Ticaret Anlaşması’nda sona gelindi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bakanlıkta Sudan Ziraat ve Ormancılık Bakanı Abdullatif Ahmed Ijaimi ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Aralık 2017’de gerçekleştirdiği Sudan ziyareti sonrasında bu ülkeyle ekonomik temasların devam ettiğini dile getiren Zeybekci, Türkiye’nin Sudan ile siyasi ve ticari ilişkilerini geliştirmekte kararlı olduğunu söyledi.

Zeybekci, Sudan’ın, ekonomik ilişkileri geliştirmede Türkiye’nin kazan-kazan ilkesini bir kenara bıraktığı ender ülkelerden biri olduğuna işaret ederek, “Sudan’a yaklaşımımız ‘Önce Sudan kazansın, ülkenin Türkiye’ye olan satışları ve Türkiye’den olan kazancı artsın.’ yönünde. Tüm kuruluş ve kuruluşlarla yaptığımız görüşmeler bu özellik üzerine inşa edildi” diye konuştu.

Erdoğan’ın Sudan ziyareti sırasında imzalanan Ekonomik Ortaklık Anlaşması kapsamında Türkiye’nin ziraat alanında gerçekleştirdiği açılımları diğer hiçbir ülkeye yapmadığını vurgulayan Zeybekci, bunun Sudan’a verilen önemin göstergesi olduğunu söyledi.

Zeybekci, Sudan ile ziraat sektöründeki iş birliğinde yatırımların aka oranda hususi sektörler eliyle yapılacağını belirterek, “Özel sektör yatırımları ve hususi sektöre vereceğimiz imtiyazla destekler hususuna yoğunlaşmamız, önümüzdeki süreçte daha basit netice almamızı sağlayacaktır” dedi.

Türkiye ile Sudan arasında imzalanan STA’nın teknik çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Zeybekci, “Sadece Arapça versiyonuyla ilgili bir beklentimiz var, o gelir gelmez tasdik süreci başlayacak. Onun da onayını hızlı bir şekilde takip eder, sonuçlandırırız” diye konuştu.

İş birliği vurgusu

Sudan Ziraat ve Ormancılık Bakanı Abdullatif Ahmed Ijaimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sonrası Türkiye ile Sudan’ın tüm alanlarda stratejik ilişkiler geliştirdiğini belirtti.

Ijaimi, Türkiye’nin Sudan ile iş birliği yaparak Afrika’ya açılma imkanı bulacağını, kendilerinin de Türkiye’yi Avrupa’ya giriş için bir kapı olarak gördüklerini dile getirdi.

Türkiye’nin Sudan’a yaptığı yardımlara değinen Ijaimi, “Türkiye’nin ak elleri Sudan’ın üzerinde, ekonomik ilişkilerimizin iki ülkenin de menfaatine gelişerek devam etmesini istek ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir