Yermük’ten ÖSO mensuplarını taşıyan ilk konvoy yola çıktı

Suriye’de Beşşar Esed rejimi ile Rusya aracılığında yapılan müzakereler sonucu, Şam’ın güneyindeki Yermük Kampı’nın Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kontrolündeki kısmından mecburi tahliyeler için 29 Nisan’da anlaşmaya varılmıştı.

  • Suriye’de Esed rejimi Yermük Kampı’nın tahliyesi için muhaliflerle anlaştı

Bu çerçevede bölgedeki rejim ablukasından çıkmak isteyen ÖSO mensupları ve sivilleri taşıyan ilk konvoy, ülkenin kuzeyine doğru yola çıktı.

Yelde, Bebbile ve Beyt Sahim yerleşimlerinden 31 otobüs ile devinim eden konvoydakilerin Fırat Kalkanı bölgesine yerleştirilmesi planlanıyor.

Bölgeden yaklaşık 17 bin kişinin tahliye edilmesi bekleniyor.

Yüz binden çok sivil abluka altında

Şam’ın 8 kilometre güneyinde yoğun olarak Filistinli mültecilerin yaşadığı Yermük Kampı, 16 kilometrekare alana yayılmış bir yerleşim.

Bölgenin garp kısmındaki 8 kilometrekarelik bölümü terör örgütü DEAŞ’ın, şark kesimindeki 7 kilometrekarelik bölümü ise Özgür Suriye Ordusu’nun kontrolünde.

Yermük Kampı’nın kuzeyinde Esed rejimi ile DEAŞ arasında kalan 1 kilometrekarelik alanı ise rejim karşıtı silahlı gruplardan Heyet Tahrir Şam denetim ediyor.

Yaklaşık 5 yıldır Esed rejimi ve İran destekli grupların kuşatması altındaki Yermük’ün DEAŞ kontrolündeki bölgesinde yarısından çoğu Filistinli mültecilerden oluşan 2 bin 500 aile yaşıyor.

ÖSO kontrolündeki ufak alanda ise yaklaşık 100 bin sivil abluka altında.

Yermük Kampı’nın yüzde 95’ini işgal eden DEAŞ, kampın çevresindeki Hacer El Esved semtinin tamamını, Tadamun Mahallesi’nin aka bölümü ile Kadem, As Sari ve Müezziniye mahallerini denetim ediyor.

Rejim güçleri, şark Guta’yı ele geçirmelerinin ardından, 19 Nisan’da Yermük’e yoğun saldırılar başlatmıştı. Onlarca Filistinli mülteci ölmüştü.

Rejim, 29 Nisan’da Rusya aracılığıyla Heyet Tahrir Şam ile de tahliye anlaşmasına varmıştı. Ancak DEAŞ bölgesine saldırılar sürüyor.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir